„...aus der Slowakei.“ „Ah so, Osteuropa!“

Autor: Erika Káčerová | 26.2.2011 o 23:54 | (upravené 27.2.2011 o 15:10) Karma článku: 5,10 | Prečítané:  875x

Slovensko sa nazýva "Srdce Európy" preto že leží v jej strede. To, že sa kvôli tomu priraďuje k strednej Európe je nám všetkým jasné. Či?

Už keď som posielala moju prihlášku na výmenný rok do Nemecka, bolo mi jasné, že budem musieť reprezentovať našu krajinu. Dostať sa do sporu kvôli tomu, čo si nemci myslia a čo je realitou bolo na pláne. Ale to, že situácia bude až taká zlá som si nemyslela. Doma nám vždy hovorili, že svet sa už nerozdeluje na východnú a západnú Európu podľa toho kde vládne socializmus a kde demokracia. Vždy hovorili, že nemáme hovoriť, že chceme ísť radšej do nejakej západnej spolkovej kraniny, lebo ono už žiadne NDR a NSR neexistuje. Hovorili, že nemci by sa mohli uraziť, keď použijeme výrazy Ostdeutschland (východné Nemecko) a Westdeutschland (západné Nemecko). Možno práve preto som pri príchode do Nemecka mala v hlave naivnú myšlienku o niečom, čo sa volá v nemčine volá Mitteleuropa - stredná Európa.

Prvý krát to vypuklo s mojim hosťovským otcom na raňajkovom stole. Keď povedal ,,tam u vás na východe" musela som hneď reagovať, že Slovensko patrí k strednej Európe. To spustilo lavínu. Asi hodinu sme diskutovali, keď mám použiť pekné slovo, o tom odkiaľ potom je východná Európa. Odvtedy bola podobná debata na poriadku minimálne raz do týždňa. V podstate vždy keď sme sa k téme Moja domáca krajina dostali. Nechať v jeho hlave myšlienku, že Slovensko patrí k tomu východu by bolo odo mňa neprofesionálne.

Keď som mu v nemeckom atlase ukázala, že Slovensko je nakreslené na stránke s nadpisom Mitteleuropa a Osteuropa ide iba po Ukrajinu, pripustil, že geograficky môj názor sedí. Vtedy prišiel na rad politcký pohlaď. Viem, že sa nedá povedať, že naša krajina je na tom politicky a ekonomicky tak dobre ako Nemecko a západné štáty, ale len preto nás hádzať do jedného vreca s napríklad s Ukrajinou, kde sa ešte nezmyli všetky pozostatky komunistickej vlády, sa určite tiež nedá.

Postupne som sa dozvedela, že napriek pádu berlínskeho múru, majú tento múr ľudia, ktorí ho zažili, ešte stále v hlave. Hranica Dolného Saska bola v Braunschweigu myslená ako hranica konca sveta, aj keď je vzdialená iba pár desiatok kilometrov. Po tejto oblasti vtedy, ako sa hovorí, neštekol ani besný pes. Ani dnes nebol za východnou hranicou Nemecka skoro nikdo z nich. Väčšina "západných" nemcov sa dokonca vo východnom Nemecku ocitla iba kvôli prejazdu do Berlína.

Teraz už pripúšťam, že kvôli tomu múru sa dalo a možno aj bolo správne, nás v dobe komunizmu označovať ako tú vychodnú komunistickú Európu. Preto dokážem nejako prehltnúť, keď mojich rodičov označia ako východoeurópanov. Oni boli vychovávaní pod komunistickou diktatúrov. Ale nedokáže ma nerozoštvať, keď môj nemecký učiteľ označí mňa ako východoeurópanku, pričom som narodená 5 rokov po páde toho socialisticko-demokratického múru. Ale pritom ako nemecký učitelia pri vyučovaní rozdelujú aj Nemecko na západné a východné, pričom bez všetkého hovoria ako o tom vyspelom západnom a zaostalom východnom, sa nedá očakávať, že nemecký ľudia najmladšej generácie budú vidieť odpoveď na otázku Európa západ-východ inak.

Móde to trvá minimálne rok, kým príde zo západu k nám na "východ". Dôsledky toho, že berlínsky múr padol si však nemci neuvedomili aj keď od roku 1989 už prešlo viac ako 20 rokov. Stále však môžeme byť radi, že nás vôbec zaraďujú k Európe.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Plavčan a SNS sú za svoju kauzu zodpovední. Ale Smer nie je bez viny

Smer sa nemôže tváriť, že nemá nič spoločné so systémom, akým sa delia eurofondy.

KOMENTÁRE

Boja sa, čo sa stane, ak z vojny zmizne človek. Elon Musk to chce zastaviť

Cieľ je ušľachtilý, ale nesplniteľný.


Už ste čítali?